Znamy wyniki!

12. MFFA Animator

Przycisk_animator
Buy_ticket

ZNAMY WYNIKI!

13.07.2017

Thumb_wide_015_img_6147_-_w_kadrze_-_piotr_bedli_ski


W Poznaniu dobiegł końca jubileuszowy 10. MFFA Animator. Za nami ponad 300 pokazów, 20 koncertów i wydarzeń performatywnych oraz międzynarodowy konkurs. Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Odwiedziło nas ponad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu Simpsonowie, David Silverman.

To był rekordowy Animator nie tylko ze względu na rozszerzony program 10. edycji, czy liczbę gości. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Pegazów, której towarzyszył pokaz filmu „MADAME TUTLI-PUTLI” z muzyką na żywo napisaną przez Johna Kameela Faraha.

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 65 krajów. Międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska [krótki metraż] oraz Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX / Złoty Pegaz / 45 000 PLN
A Dad/ reż. Robert Cambrinus / Austria 2016
Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w zurychskim Cabaret Voltaire w 1916 roku.

Uzasadnienie Jury: Nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku.

II Nagroda / Srebrny Pegaz/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO (od 1 czerwca działającego pod nazwą Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)/ 25 000 PLN
Ja na zdjęciu / A photo of mine/ reż. Dennis Tupicoff / Australia 2017
Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych.

Uzasadnienie Jury: Za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału” („found footage”) i rotoskopowego obrazowania.

III Nagroda /Brązowy Pegaz/ 15 000 PLN
Lot wróbla / Sparrow's Flight / reż. Tom Schroeder/ USA 2016
Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave'owi Herremu animując ich wspólne projekty.
Uzasadnienie Jury: Film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY / 45 000 PLN
Window Horses / reż. Ann Marie Fleming / Kanada 2016
Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iranie).W uzasadnieniu jury przeczytać można: Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę.

W nagraniu wyemitowanym po ogłoszeniu werdyktu, reżyserka filmu Anne Marie Fleming pokreśliła jak ważna jest rola sztuki i kultury w szerzeniu tolerancji na całym świecie.

NAGRODA SPECJALNA - nagroda za muzykę 10 000 PLN
Chateau au Go Go/ reż. Steve Gentile / USA 2016
Kinetyczna animowana, makrofotografowana zabawa, która bada obrazy odbite na korkach do wina.

Uzasadnienie Jury: Nagroda za błyskotliwą formę i znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki
Niezrozumienie / The Wrong End of the Stick / reż. Terri Matthews / UK 2016
Historia Malcolma Fetchera, neurotycznego nauczyciela zmagającego się z kryzysem tożsamości.
Uzasadnienie Jury: Doskonale stworzony film z ciętym humorem. Świetnie napisany, zaprojektowany i animowany. Doskonale wykonany.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego/ 10 000 PLN
Cipka / Pussy / reż. Renata Gąsiorowska/ Poland 2016
Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Uzasadnienie Jury: Zabawny film, który odważnie mówi o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała – o prawie, które zbyt długo uważano za brudne lub gorszące.

NAGRODA SPECJALNA JURY
Wiatr nagle / The wind suddenly / reż. Edris Samani / Iran 2016
Historia polowania, na które ojciec zabiera syna. Chłopak postanawia przeszkadzać ojcu w strzelaniu do ptaków.

Uzasadnienie Jury: Film z niezwykle inspirującą wizją. To wartościowa przypowieść we współczesnym świecie dręczonym przez problemy.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE/ 5 000 PLN
(Nagroda dyrektora artystycznego festiwalu Marcina Giżyckiego)
Dzięki uprzejmości artysty / Piotr Bosacki / Polska 2016
Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą.

Uzasadnienie dyrektora Artystycznego: „Za interesujące i dowcipne poszukiwanie niekonwencjonalnych związków obrazu i tekstu”.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Dzięki uprzejmości artysty / Piotr Bosacki / Polska 2016
Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
Louise nad morzem /Louise en Hiver / Louise by the Shore / Jean-François Laguionie / Francja, Kanada 2016 /
Historia starszej kobiety, która spóźnia się na ostatni pociąg mogący zabrać ją z morskiego kurortu. Sama jak palec, postanawia przetrwać stawiając czoła wszelkim przeciwnościom, tym realnym, jak i nieprawdziwym.

KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
WITOLD GIERSZ

Przypominam, że Animator od tego roku kwalifikuje filmy do Oscarów®. Oznacza to, że laureat Grand Prix Animatora 2017, Robert Cambrinus ma znacznie ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji. Trzymamy kciuki!


Wszystkie nagrodzone filmy będzie można obejrzeć 14. lipca w Kinie Muza.
Do zobaczenia za rok!
MFFA ANIMATOR jest nominowany w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe do 10. edycji Nagród PISF - jedynych polskich nagród przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.