Animatorowa Burza Mózgów

LABIRYNTY ANIMOWANEJ REWOLUCJI

Przycisk_animator
Buy_ticket

Jury

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

PHIL MULLOY
Urodzony w Wallasey, Merseyside. Studiował malarstwo w Ravensbourne College of Art, a potem film w Royal College of Art. Przez następne dziesięć lat pracował jako niezależny scenarzysta/reżyser filmów aktorskich. Zaczął tworzyć animacje w 1988. Jego trylogia "Intolerance" wygrała nagrodę jury w Annecy i Zabrzebiu. Jego ostatni film "Endgame" otrzymał Grand Prix w Zabrzebiu i Brązowego Pegaza na 9. edycji Festiwalu Animator.

SHELDON COHEN
Wielokrotnie nagradzany animator, reżyser i ilustrator książek, który dorastał w Côte-des-Neiges, dzielnicy Montrealu. W ciągu trzydziestoletniej pracy w studiach animacji NFB (National Film Board of Canada), Cohen przemienił kilka ukochanych bajek dla dzieci w uznane filmy. "The Sweater" z 1980 roku, jego słynna adaptacja klasycznego opowiadania Rocha Carriera, zdobył nagrodę BAFTA oraz kilkanaście innych międzynarodowych nagród. W 2005 roku NFB wydało kompilacyjne DVD zatytułowane "From Book to Film: Animated Classics by Sheldon Cohen" [Od ksiązki do filmu: Animowane klasyki Sheldona Cohena] jako dowód uznania dla jego wspaniałej kariery.

DOROTA SZWARCMAN
Urodzona w Warszawie, dziennikarka i krytyczka muzyczna. Studiowała kompozycję na warszawskiej uczelni muzycznej (kiedyś PWSM, dziś UMFC). Była m.in. dziennikarką "Gazety Wyborczej", publikowała w "Ruchu Muzycznym", "Tygodniku Powszechnym", "Wprost", "Newsweeku", "Jazz Forum" i "Midraszu". Od ponad 15 lat związana jest z "Polityką"; prowadzi też na jej stronie blog muzyczny "Co w duszy gra". Autorka m.in. książki "Czas Warszawskiej Jesieni. O muzyce polskiej 1945-2007" (wyd. Stentor).


FILMY PEŁNOMETRAŻOWE

ANCA DAMIAN
Studiowała w Akademii Teatru i Sztuk Filmowych gdzie otrzymała dyplom ze Sztuki operatorskiej oraz doktorat ze Sztuki, kina i mediów. Jej drugi pełnometrażowy film w roli reżysera, scenarzysty i producenta "Droga na drugą stronę" (2011), rumuńsko-polska koprodukcja, otrzymał Krzyształową Nagrodę w Annecy i ponad 35 nagród na innych festiwalach. Wcześniej, Anca była autorem zdjęć do dwóch pełnometrażowych filmów fabularnych, wielu filmów dokumentalnych oraz krótkich metraży.


SIGNE BAUMANE
W wieku 14 lat Signe Baumane zaczęła wydawać opowiadania na Łotwie. Uzyskała licencjat z filozofii na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, potem rozpoczęła pracę w Animated Film Studio w Rydze jako malarz klatek celuloidowych. W 1998 Signe otrzymała amerykańską zieloną kartę i zaczęła tworzyć filmy w swoim własnym studiu. W 2005 zaczęła pracować na NYFA jako Fellow in Film. Signe napisała, wyreżyserowała i animowała 15 krótkich metraży i jeden film pełnometrażowy, które otrzymały wiele nagród i zakwalifikowały się do ponad 300 festiwali filmowych na całym świecie.

DAVID SILVERMAN
Urodzony na Long Island w Nowym Jorku David Silverman zaczął rysować w wieku 4 lat i do tej pory nie znalazł powodu, by przestać. Większość jego kariery związana jest z serią Simpsonowie. Wyreżyserował 23 odcinki i zdobył po drodze 4 nagrody Emmy. Wyreżyserował także pełnometrażowy film Simpsonowie, którego premiera odbyła się w 2007 roku. Pracował w studiach DreamWorks, Pixar (Potwory I S-ka – współ-reżyser), and Blue Sky (Epoka Lodowcowa, Roboty – scenariusz i rysunki). W 2012 roku wyreżyserował i napisał we współudziale krótki metraż Maggie Simpson in: The Longest Daycare, za który otrzymał nominację do Oscara.